brandstofpomp

brandstof pomp filter tank ontluchten dynamo smeerolie druk meter

Re: brandstofpomp

Berichtdoor Wolf1 » 02 Nov 2020, 19:12

Navigo schreef:HH,Bij gebruik en aanspraak van de zogenaamde SOS afsluiter(toegepast beroepsvaart)welke normaal alleen in de aanvoer wordt geplaatst kan de motor toch zijn brandstof verkrijgen.
Als de SOS-afsluiter dicht wordt gezet (bij draaiende motor) kan er door de onderdruk welke ontstaat brandstof worden aangezogen over de retour.
Geen garantie dus dat de motor tijdig stilvalt.
Navigo

Die moet je me toch eens uitleggen ? ? ?
Vernevel plaatje, Pascal, heb je er al eens over na gedacht waar die warmte blijft ? ? ?
Gr. Wolf1
Afbeelding
Take Care
AaKant@hccnet.nl
Gebruikers-avatar
Wolf1
 
Berichten: 3017
Geregistreerd: 31 Dec 2011, 18:24
ligplaats:
info:

Re: brandstofpomp

Berichtdoor Navigo » 02 Nov 2020, 19:43

HH,

Behoeft toch geen uitleg, of ben ik nu de domste?
Ik nodig je graag uit om een en ander op een haven/ kust sleepbootje te aanschouwen.

Kun je het leiding schema op papier, in de praktijk en ook nog eens aan binnen zijde van de tank bekijken.

En ook daar het genoemde “spreid” plaatje als voorziening.


Navigo
Navigo
 
Berichten: 373
Geregistreerd: 24 Okt 2019, 08:25
ligplaats:
info:

Re: brandstofpomp

Berichtdoor vuuren1 » 02 Nov 2020, 23:37

Brandstofretour is een verzamelnaam voor diverse / verschillende systemen.
- Het retourverhaal begon met 'lek-olie' retour. alleen vanaf de verstuivers, dat is bijna niks.
- Later kwamen de rondpomp systemen bij roterende pompen, "zelf-ontluchtend" genoemd en het koelt de pomp.
- Ook bij Bosch-principe lijnpompjes pompt men rond, ook zelf-ontluchtend genoemd (maar niet helemaal waar omdat het net voor de pomp al rond/retour gaat)

Waar je die retour allemaal uit laat komen is niet spannend, de tegendruk is immers in verhouding met pompdrukken die er tegen over staan te verwaarlozen.
Als de retour op een filterunit terug komt kan het ook gewoon terug naar de tank gaan, afhankelijk van hoe de kanalen van het filter lopen en hoe het is aangesloten.

Door een (groot) gebrek aan vakmensen kan je ook de meest vreemde en ook onlogische configuraties tegenkomen.
Dat wil niet meteen zeggen dat het niet werkt maar of het goed is is een ander verhaal.
Met name koeling door voldoende doorstroming kan belangrijk zijn, ook het door- en afvoeren van eventuele lucht.

@Navigo:
Een (SOS) brandstofafsluiter naar de pomp sluit de toevoer af.
Afhankelijk van het systeem zal er dan in meer of mindere mate (tijdelijk) onderdruk ontstaan maar ik zie dan nog geen reden dat de motor gewoon door kan lopen.
Kan je dat uitleggen / een voorbeeld situatie van omschrijven?
Groet, Hans van Vuuren
vuuren1
 
Berichten: 4659
Geregistreerd: 25 Dec 2011, 23:58
Woonplaats: Zwolle
ligplaats:
info:

Re: brandstofpomp

Berichtdoor stefan » 03 Nov 2020, 09:48

Over de retour....

Een aantal jaar geleden is er bij mijn oude scouting cluppie op het wachtschip tijdelijk een diesel stroom aggregaat in gebruik geweest. Lombardini 1 cilinder ofzo.
Het tankje was alleen wel erg klein, zo vond iedereen met het zomerkamp in aantocht. Bedacht werd toen om een 100 liter vat als tank te gebruiken en deze aan het motortje te knopen. Zo gezegd zo gedaan, het geval gestart, zo ook de hoofdmotor (GM 8V71 oid, voor de liefhebbers) en hop de Maas op.

Na een uurtje of 2 viel opeens de stroom uit! Afgedaald in de vetput bleek dat die 100 liter tank leeg was! Ongeloofelijk, zo'n klein dieseltje kan toch nooit zoveel per uur gebruiken, waar is die diesel dan gebleven!!?

Die bleek in de bilge te liggen, aangezien de retour niet op de 100 liter tank was aangesloten en dus via de originele aansluiting terug in het kleine tankje was gestroomd, met overlopen tot gevolg...

Gelukkig was Tullemans het bunkerbootje zo vriendelijk om het hele zooitje tegen een scouting prijsje uit de bilge te pompen.
stefan
 
Berichten: 674
Geregistreerd: 19 Dec 2011, 20:08
Woonplaats: Maastricht
ligplaats:
info:

Re: brandstofpomp

Berichtdoor Wolf1 » 03 Nov 2020, 10:22

Navigo schreef:HH, Behoeft toch geen uitleg, of ben ik nu de domste?
Navigo

Jou woorden, maar geen uitleg ! ! !
Begrijp jullie ook niet, heb het een en ander uitgelegd en ervaren, wie van jullie legt mij nu uit wat het bezwaar is de retourleiding onder het brandstofniveau uit te laten komen ? ? ?
Is de dagtank ook een idee van de goed bevriende geraadpleegde technische directeur , Ruiter die ik niet weet wie je bedoelt
Pascall die dagtank op een jachtje is een zot idee ! ! !
Een brandstoftank moet een deel van het vlak zijn vanwege temperatuur, de ontluchting moet voorzien van zwanenhals en eventuele drijvende terugslagklep 50% groter zijn dan de vulopening, voorzien van ruime mangatdeksel, water afname punt op het laagste punt, een deugdelijke niveau bepaling.

Een dagtank is ontstaan in de tijd dat brandstof uit dubbele bodem bunkers, allerlei behandelingen moest ondergaan, en een zeer nauwkeurige informatie over het gebruik geregistreerd kon worden.
Vanwege het lage toerental nog geen eisen gesteld werden aan de vulling graad van de hoge druk pomp, en daardoor niet waren voorzien van een opvoerpomp.
Het verplaatste gewicht op deze schepen geen enkele rol speelt, daar aan tegen op een jacht (dagtank 300 Kg) elke vierkante centimeter zo optimaal mogelijk gebruikt word als leefruimte, en laten we de stabiliteit dan nog maar even onbehandeld !
Gr. Wolf1
Afbeelding
Take Care
AaKant@hccnet.nl
Gebruikers-avatar
Wolf1
 
Berichten: 3017
Geregistreerd: 31 Dec 2011, 18:24
ligplaats:
info:

Re: brandstofpomp

Berichtdoor Amersfow » 03 Nov 2020, 10:25

Allemaal al langs geweest Wolf. Ik zou zeggen als je niet de moeite neemt het door te nemen, ga dan ook niet reageren. Voegt niets toe. Kabelvervuiling en zonde van de stroom.
Gebruikers-avatar
Amersfow
 
Berichten: 2685
Geregistreerd: 27 Jan 2012, 09:49
ligplaats:
info:

Re: brandstofpomp

Berichtdoor kajoe » 03 Nov 2020, 10:32

op een van de schepen 2 motoren en twee bunkers van 20 kub liepen de retours naar beide bunkers Sb/BB maar omdat niet altijd beide motoren draaide was er een overloop tussen zodat de ene niet zou overlopen maar beide motoren lustte hun slokje uit een dag tank en daarbij ook nog de aggregaat 2x df 1165 ook die retour ging naar de bunkers de Sb en BB aggregaat werden iedere week gewisseld .
het hopeloze was dat op de dagtank voor alle motoren er een noodafsluiter op zat bedienbaar van af het dek ,soms gebeurde het wel eens dat er per ongeluk tegen de draden getikt was of de handel aan dek met de luiwagen aangehaald werd en viel de betreffende motor plots stil ,met alle gevolgen ,en soms meer .
dan was het een heibel om de zaak weer te ontluchten om de zaak weer aan de praat te krijgen .
dit soort geintjes heeft os eens een stranding opgeleverd door een black out bij vallend water op zeeland .met als resultaat een geknikt schip .
kajoe
 
Berichten: 1687
Geregistreerd: 25 Apr 2015, 09:28
Woonplaats: terherne
ligplaats: terherne
info:

Re: brandstofpomp

Berichtdoor Navigo » 03 Nov 2020, 11:21

HH,

Ik ga het maar eens proberen.

Een dagtank niet in het vlak maar staande op de dubbele bodem in de zijde van het schip.
Koeling is er dus door de scheepshuid.

Motor staat met carterpan verzonken in de dubbele bodem.
Gasolieniveau staat ten alle tijden ruim boven de brandstofpompen , 1 tot 1,5meter.

Gasolie wordt aangezogen; door sos afsluiter -----door een grof filter------ door tandradpomp---- door fijn filter geperst-------door een kaarsfilter geperst-------door de afzonderlijke brandstofpompen-----langs een drukregeling-------door sos afsluiter retour dagtank.

Aan de binnenzijde(dagtank) loopt de retour van boven naar beneden, want onder vloeistof niveau uitkomen is / zou beter zijn.
Niet alleen vanwege de eerder genoemde redenen, maar ook om iedere luchtvorming(of schuim) in de brandstof te voorkomen.

Als nu de retour leiding wordt losgehaald dan kan de gasolie terug hevelen vanuit de dagtank naar de brandstof gallerij.
Ik weet de drukregeling met terugslagklep voorziening zou voldoende moeten zijn.

Dus sos afsluiter in de aanzuig dicht, tandrad pomp krijgt geen brandstof meer te verpompen. Lage druk alarm. Verrek motor blijft weliswaar belabberd, maar blijft wel lopen.
Gasolie komt over de retour terug bij de pompen.
De HD pompen genereren schijnbaar voldoende pompwerking om de gasolie over de retour te krijgen.

Praktijk voorbeeld.
Jammer genoeg op 7 zusterschepen naar voren gekomen. Keer 4 motoren, dus 28 extra afsluiters.
Dus nu zit er ook in de retour een sos afsluiter.

Ik geloof best dat er veel kennis zit op dit forum, ik maak daar ook gretig gebruik van.
Zeker als het gedeeld wordt, de kunst is vooral hoe en de manier waarop.

Het voelt een beetje als; een leerling is altijd een kneus en kan het nooit beter weten dan een oud gediende.
Helaas.


Navigo
Navigo
 
Berichten: 373
Geregistreerd: 24 Okt 2019, 08:25
ligplaats:
info:

Re: brandstofpomp

Berichtdoor pascall » 03 Nov 2020, 12:18

No;, ik heb al spijt dat ik dit topic heb aangemaakt, maar Nivigo, wat je hier neer zet slaat je de spijker mee op de kop;
Ik geloof best dat er veel kennis zit op dit forum, ik maak daar ook gretig gebruik van.
Zeker als het gedeeld wordt, de kunst is vooral hoe en de manier waarop.


Hoi Wolf, kijken of ik jou vragen/redenering kan beantwoorden;

Pascall die dagtank op een jachtje is een zot idee ! ! !

[Dit idee is uit verschillende redenen geboren;

1) de huidige tank is te klein, 550 liter waarvan 300 liter effectief gebruik van wegen slingeren schip, door een dagtank te plaatsen (73 liter) wordt dit circa 630 liter.
2) twee maal een opvoerpomp stuk gehad in bijna 25 jaar bij net geen 12000 uur, hopen met dagtank verzekerd te zijn van brandstof.
3) op een of andere manier is het een drama om de motor te ontluchten, gaat eigenlijk alleen goed met volle tank.[/color]


Een brandstoftank moet een deel van het vlak zijn vanwege temperatuur,

De hoofttank maakt geen deel uit van het vlak, deze staat is de technische ruimte, niet in motorruimte.

de ontluchting moet voorzien van zwanenhals en eventuele drijvende terugslagklep 50% groter zijn dan de vulopening,

De ontluchting voorzien van zwanenhals is geen enkel probleem, het overige is minder makkelijk uitvoerbaar, en ik begrijp ook de reden niet, wil je deze aub toelichten?

voorzien van ruime mangatdeksel, water afname punt op het laagste punt, een deugdelijke niveau bepaling.

De hoofdtank is voorzien van een mangat 45x45 cm, water afname punt en peilglas met beveiliging.

Het verplaatste gewicht op deze schepen geen enkele rol speelt, daar aan tegen op een jacht (dagtank 300 Kg) elke vierkante centimeter zo optimaal mogelijk gebruikt word als leefruimte, en laten we de stabiliteit dan nog maar even onbehandeld !
Gr. Wolf1


Aangezien het tankje maar 73 liter bedraagt zal het geen invloed hebben op de stabiliteit, zo ja, dan heb ik iets uit te leggen aan mijn vrouw, al weegt die een stuk minder :D

Waar het idee vandaan komt is niet relevant, maar wat mij ten zeerste verbaast is, dat er zoveel schepen zijn uitgevoerd met de retourleiding boven in de tank.
Net terug van een sleepboot en onze eigen multicat, ook hier de leiding boven in de tank, wat is de reden hier van?
Woft , ik trek jou redenering zekers niet in twijfel maar blijf wel met vragen zitten.

Inmiddels heb ik al zoveel energie/tijd en geld in het project gestoken dat er mee stoppen geen zin meer heeft, het tankje komt er in en probeer zoveel mogelijk de goedbedoelde adviezen er in mee te nemen.
Uiteindelijk zal de praktijk het bewijs leveren of het werkt of niet.

Mvg,

Pascal.
pascall
 
Berichten: 2246
Geregistreerd: 04 Jan 2012, 14:00
ligplaats:
info:

Re: brandstofpomp

Berichtdoor Wolf1 » 03 Nov 2020, 20:29

Navigo schreef:HH, Gasolie wordt aangezogen; door sos afsluiter -----door een grof filter------ door tandradpomp---- door fijn filter geperst-------door een kaarsfilter geperst-------door de afzonderlijke brandstofpompen-----langs een drukregeling-------door sos afsluiter retour dagtank.
Als nu de retour leiding wordt losgehaald dan kan de gasolie terug hevelen vanuit de dagtank naar de brandstof gallerij. Ik weet de drukregeling met terugslagklep voorziening zou voldoende moeten zijn.
Navigo


Niet langs een drukregeling maar door een drukregeling, langs een drukregeling kan geen druk regelen !
Langs een drukregeling blijft ook een open verbinding met het reservoir en veroorzaakt het niet stoppen.
Een drukregelklep is in het algemeen een veerbelaste terugslagklep de veerkracht bepaald de openingsdruk en laat de brandstof ook maar in 1 richting door, waardoor correct aangesloten de brandstofpomp nooit via deze klep olie aangevoerd kan krijgen ! !
Gr. Wolf1
Ps. Vind dat ik nu genoeg heb uitgelegd, stop er mee en laat het weer geheel aan jullie over, succes.
Afbeelding
Take Care
AaKant@hccnet.nl
Gebruikers-avatar
Wolf1
 
Berichten: 3017
Geregistreerd: 31 Dec 2011, 18:24
ligplaats:
info:

VorigeVolgende

Terug naar Voortstuwingstechniek Diesel inboard

Wie is er online?

Gebruikers in dit forum: Tinus73