Pagina 1 van 1

Bijzondere motorloze veerpont

BerichtGeplaatst: 03 Mei 2025, 11:59
door heuvels

Re: Bijzondere motorloze veerpont

BerichtGeplaatst: 03 Mei 2025, 13:31
door Amersfow
Ik begreep dat we in NL niet meer zoveel zwierponten hebben zonder motor. De onze hebben een hulpmotor, anders duurt het te lang.

Re: Bijzondere motorloze veerpont

BerichtGeplaatst: 03 Mei 2025, 17:39
door Het Sluizenfront
Gewoon het principe van een gierpont. Dat kennen we in Nl al honderd jaar. Het enige wat je nodig hebt is stromend water en verder het vernuft.

Re: Bijzondere motorloze veerpont

BerichtGeplaatst: 04 Mei 2025, 07:59
door kajoe
dit word in vele landen nog volop gebruikt waar het fiks stroomt gierponten zijn al eeuwen oud .

Re: Bijzondere motorloze veerpont

BerichtGeplaatst: 04 Mei 2025, 10:40
door Renegade
Amersfow schreef:Ik begreep dat we in NL niet meer zoveel zwierponten hebben zonder motor. De onze hebben een hulpmotor, anders duurt het te lang.

Zwieren doen de ponten niet.
Het zijn gierponten.
https://www.natuurkunde.nl/opdrachten/5 ... rick-heuck

Re: Bijzondere motorloze veerpont

BerichtGeplaatst: 04 Mei 2025, 12:55
door Het Sluizenfront
Amersfow schreef:Ik begreep dat we in NL niet meer zoveel zwierponten hebben zonder motor. De onze hebben een hulpmotor, anders duurt het te lang.

Op de Maas varen er nog genoeg. Je kunt ze herkennen aan dat bootje wat een end bovenstrooms van de pont, ergens midden in de rivier drijft. Daar loopt de kabel overheen die naar het midden in de rivier liggend anker leidt. Dat anker ligt soms wel 400m. bovenstrooms van de gierpont.

Re: Bijzondere motorloze veerpont

BerichtGeplaatst: 04 Mei 2025, 14:02
door heuvels
heuvels schreef:https://www.wimp.com/reaction-ferries-are-really-clever/
Het bijzondere van deze "gierpont" is dat hij geen gebruik maakt van bootjes maar van een kabel die dwars over de rivier is gespannen... En natuurlijk dat er geen motor aan boord is.

Re: Bijzondere motorloze veerpont

BerichtGeplaatst: 04 Mei 2025, 14:22
door Renegade
heuvels schreef:Het bijzondere van deze "gierpont" is dat hij geen gebruik maakt van bootjes maar van een kabel die dwars over de rivier is gespannen... En natuurlijk dat er geen motor aan boord is.

Oké. Maar het principe blijft gelijk..
Als je het filmpje goed bekeken hebt ,zie je op een gegeven moment dat de schipper een hendel overhaald ,en dan zie je dat de kabel van de ene zijkant naar de andere zijkant aan de voorzijde van de boot gaat.
In principe wordt de boot dus min of meer gedeelte dwars over het water getrokken.
De stroming van het water "drukt" de boot vooruit.
Je zou het kunnen vergelijken met de stand van een zeil op een zeilboot.