Nieuwe oliekeerringen plaatsen in staartstuk

staartolie werk schroef carburateur ontsteking spoel mono kabel

Nieuwe oliekeerringen plaatsen in staartstuk

Berichtdoor ploman » 16 Sep 2026, 08:58

Beste allemaal,

Ik ben een Seanovo 9.9Pk 4takt motor een 'beurt' het geven.
Hierbij moest ook de binnenkant van het staartstuk deels vernieuwd worden omdat de motor (hoe stom ook) door gelopen had.
De impeller was helemaal vast gesmolten en impeller huis was ook niet meer bruikbaar.
Ook voor de afsluiting van het staartstuk heb ik nieuwe onderdelen gekocht.

Onderdelen voor dit chinese merk motor zijn gelukkig goed verkrijgbaar omdat hij 99% een remake is van een Yamaha motor, onderdelen zijn dus uitwisselbaar met de originele Yamaha onderdelen.

In de staartstuk afsluiting, waar de aandrijf as doorheen gaat moeten twee oliekeerringen geplaatst worden. Doordat deze in de originele afsluiting ook vergaan waren weet ik niet hoe ik de keerringen moet plaatsen.
Op internet lees ik hier en daar dat de ringen met de 'ruggen' tegen elkaar geplaatst moeten worden, dus met de kant waar de veer zit naar de buitenkant (kant waar de vloerstof zit). Dit om aan de ene kant te voorkomen dat er olie bij het water komt en anderzijds om te voorkomen dat er water in het staartstuk komt.
Maar de dingen die ik er over lees spreken elkaar soms tegen.

Ans ik de exploded view van de Yamaha motor bekijk:
Afbeelding

Dan lijkt het erop dat ik beide ringen (onderdeel nr 33) met de veer naar boven moet plaatsen.

Weet één van jullie hoe ik deze ringen er in moet plaatsen?
ploman
 
Berichten: 1
Geregistreerd: 24 Aug 2026, 14:09
ligplaats: Op de oprit
info: Pacific 550 met Parsun 30pk 4 takt EFI buitenboordmotor

Re: Nieuwe oliekeerringen plaatsen in staartstuk

Berichtdoor peter jansen » 17 Sep 2026, 10:52

Hoi Ploman,

ik denk dat de tekening die je hebt gedeeld juist is. de druk van de impellerpomp en daarmee dus water wil je niet in je olievoerende deel hebben van het staartstuk.
Gebruikers-avatar
peter jansen
 
Berichten: 260
Geregistreerd: 10 Feb 2014, 22:58
ligplaats: Uitwellingerga
info: Project Para Siempre opgestart!

Re: Nieuwe oliekeerringen plaatsen in staartstuk

Berichtdoor Wolf1 » 17 Sep 2026, 11:34

peter jansen schreef:Hoi Ploman,

ik denk dat de tekening die je hebt gedeeld juist is. de druk van de impellerpomp en daarmee dus water wil je niet in je olievoerende deel hebben van het staartstuk.

Er is best wat voor te zeggen om de binnenste om te draaien, deze houden dan de olie in de tandwiel ruimte en de buitenste het water er buiten !
Afbeelding
Take Care
AaKant@hccnet.nl
Gebruikers-avatar
Wolf1
 
Berichten: 3007
Geregistreerd: 31 Dec 2011, 18:24
ligplaats:
info:

Re: Nieuwe oliekeerringen plaatsen in staartstuk

Berichtdoor Beemer » 17 Sep 2026, 18:00

Ik zou hier 2 DC-keerringen monteren. Een DC-ring heeft aan beide zijden een AFDICHTENDE lip MET veer (dus geen STOFlip).
Let op: toch zijn beide zijden van een DC-keerring veelal niet exact gelijk, een zijde heeft nog een echte open zijde die de meeste druk kan opvangen. Deze laatste zijde dus monteren richting waar de meeste vloeistofdruk vandaan komt. Ik zou dan Wolfs montage richting advies kiezen.
Let op: bij montage de ruimte tussen beide keerringen niet geheel volproppen met vet. Immers bij een volle kamer met vet druk je dan bij montage van de 2e keerring zeer waarschijnlijk de 1e keerring weg of schuin. Dus enkel licht invetten!
Beemer
 
Berichten: 526
Geregistreerd: 02 Jan 2012, 21:07
ligplaats:
info:

Re: Nieuwe oliekeerringen plaatsen in staartstuk

Berichtdoor Wolf1 » 17 Sep 2026, 20:32

Ha' iemand die er over nadenkt
Wat als het staartstuk omhoog geklapt in de zon hangt met de 2 seal lips naar de oliekant gedraaid ?
Heb hier al eerder verteld geeen verstand van buitenboord motoren te hebben, dan was het uitgevoerd met, 2 kamers met een tussen schotje, zodat de binnen keerring druk op kan vangen, en de water keerring er niet uitgedrukt kan worden !
Afbeelding
Take Care
AaKant@hccnet.nl
Gebruikers-avatar
Wolf1
 
Berichten: 3007
Geregistreerd: 31 Dec 2011, 18:24
ligplaats:
info:


Terug naar Outboard motoren

Wie is er online?

Gebruikers in dit forum: Geen geregistreerde gebruikers